петок, 19 април 2024

Новиот палестински премиер има план за Газа, но таму нема власт

Новиот палестински премиер Мохамад Мустафа објави во вторникот во Рамала, на Западниот Брег, дека ќе назначи технократска влада и ќе формира независен фонд за надгледување на реконструкцијата на друга палестинска територија – Појасот Газа – кој е под разорна петмесечна офанзива од страна на израелската војска, на која не ѝ се гледа крајот.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Минатата недела, палестинскиот претседател Махмуд Абас го назначи својот советник Мустафа, економист образован во САД, кој се смета за независна личност без политичко потекло, за премиер.

Мустафа рече дека ќе има „непартиска, технократска влада која може да ја добие довербата на палестинскиот народ и поддршката од меѓународната заедница“, ветувајќи големи институционални реформи и политика на „нулта толеранција“ за корупцијата.

Тој рече дека ќе се обиде политички повторно да ги обедини палестинските територии на Појасот Газа, Западниот Брег и Источен Ерусалим и да создаде „независна, компетентна и транспарентна агенција за заздравување и обнова на Газа и меѓународно управуван фонд за собирање, управување и исплати на потребните средства“.

Во неговите планови не се споменува Хамас, кој постигна убедлива победа последен пат во 2006 година, кога Палестинците одржаа национални избори, и кој според анкетите сè уште има силна поддршка.

88-годишниот Абас остана на власт откако му истече мандатот во 2009 година и одби да одржи избори, наведувајќи ги израелските ограничувања. Анкетите постојано покажуваат дека огромно мнозинство Палестинци сакаат тој да поднесе оставка.

Мустафа рече дека палестинската управа има цел да одржи претседателски и парламентарни избори, додавајќи дека тоа ќе зависи од „реалноста на теренот“ во Газа, Западниот Брег и Источен Ерусалим – територии заземени од Израел во војната на Блискиот Исток во 1967 година.

Мустафа изложи големи планови за ревитализација на Палестинската управа, на којашто повикуваат САД, како дел од својата повоена визија за решавање на конфликтот меѓу Израел и палестинското движење Хамас.

Сепак, Палестинската управа нема овластување во Појасот Газа бидејќи беше протерана од Хамас во 2007 година.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху отфрли какво било враќање на Палестинската управа во Појасот Газа, а израелската влада цврсто се противи на палестинската државност.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ