среда, 21 февруари 2024

Нова вулканска ерупција на Исланд (ВИДЕО)

Вулкан повторно еруптираше во југозападниот дел на Исланд, по втор пат оваа година, покажа телевизијата РУВ и други локални медиуми.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Тоа е шеста ерупција на полуостровот Рејкјанес од 2021 година.

На видеото се видливи фонтани од светло-портокалови стопени карпи, кои се исфрлаат од пукнатините на земјата.

„Предупредување: Вулканска ерупција започна северно од Силингарфел“, објави Метеоролошката канцеларија на својата веб-страница.

Последната ерупција започна на 14 јануари и траеше два дена, а лавата стигна до предградијата на рибарскиот град Гриндавик, чии речиси 4.000 жители мораа да бидат евакуирани.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ