среда, 21 февруари 2024

Нова средба на Вучиќ и Курти на почетокот на мај во Брисел

Објавено на

часот

Сподели

Петер Стано, портпаролот на шефот на дипломатијата на ЕУ Жосеп Борел, објави дека Брисел, како посредник во дијалогот на Белград и Приштина како страни во дијалогот за нормализација на односите, формирале Заеднички одбор за надзор на спроведувањето на Договорот на патот кон нормализација и неговиот анекс за спроведување.

Одборот е формиран 30 дена по состанокот во Охрид на кој беше договорено дека двете страни го договориле планот за спроведување на договорот. Првиот состанок на тој одбор е предвиден „по следниот состанок во рамки на дијалогот на високо ниво, предвиден за 2 мај во Брисел“, кажа Стано.

Со заедничкиот надзорен одбор ќе претседава специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот на Белград и Приштина Мирослав Лајчак. Косово ќе го претставува амбасадорот во Брисел Агрон Бајрами, а Србија главниот преговарач Петар Петковиќ.

Борел по состанокот на крајот на февруари во Брисел објави дека Вучиќ и Курти постигнале согласност за текстот на договорот за нормализација на односите. Тој по состанокот во Охрид на 18 март објави дека е договорен план за спроведување на тој договор. Меѓутоа, ниеден од тие договори не е потпишан, а српскиот претседател Вучиќ веднаш најави дека не планира да ги спроведе сите делови на договорот за кој ЕУ тврди дека е договорен.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ