вторник, 23 април 2024

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Објавено на

часот

Сподели

 

Средба Нимиц и Јолевски кон средината на месецов

 

Портпаролот на Обединетите нации на специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за преговори за името ги поканил преговарачите од двете страни на средба на 16 и 17 јануари, се вели во соопштението. Според кабинетот на Нимиц, тој најпрво ќе се сретне одделно со двајцата преговарачи, во обид да се најде заемно прифатлив приод за заживување на разговорите со цел да се направи суштински напредок кон решавање на „прашањето за името“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ