петок, 21 јуни 2024

Нова победа на Верстапен, откажа болидот на Леклер

Објавено на

часот

Сподели

Интересна трка се возеше на „Каталуња“, во која како победници излегоа возачите на Ред Бул.
 
Верстапен на стартот не успеа да го претрка Леклер и продолжи да вози на втората позиција, подоцна направи грешка и падна на четвртото место. Серхио Перез му ја препушти позицијата на Верстапен кој почна дуел со Џорџ Расел, но проблемите со ДРС системот го оневозможија да се врати на второто место.
 
Но не помина долго Верстапен беш втор затоа што болидот на Леклер откажа и тој ја напушти трката. По неколку менувања на пневматиците, Верстапен успеа да дојде до првото место и да го задржи.
 
Во меѓувреме Перез се проби на второто место и го комплетираше добриот викенд за Ред Бул. На трето место заврши Расел, четврти беше Карлос Саинц, а петти Луис Хамилтон. Во топ 10 завршија и Ботас, Окон, Норис, Алонсо и Цунода.
 
Макс Верстапен со оваа победа го презема лидерското место во генералниот пласман пред Леклер и Перез.
 
Следната трка се вози низ улиците на Монако.
ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ