петок, 14 јуни 2024

Нов силен земјотрес го погоди Авганистан, повеќе од 120 лица загинаа

Повеќе од 120 лица загинаа во земјотресот во западниот дел на Авганистан, соопшти канцеларијата на Светската здравствена организација во Кабул.

Објавено на

часот

Сподели

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска западен Авганистан, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

Веднаш по првиот следеше уште еден земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала. Американскиот геолошки институт соопшти дека епицентарот на денешниот земјотрес бил на околу 34 километри од Херат, главниот град на истоимената провинција.

Најмалку 2.000 лица загинаа во серијата разорни земјотреси на почетокот на овој месец во Авганистан.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ