сабота, 22 јуни 2024

Нов ноќен воздушен напад врз Украина: „Во Киев беа испратени голем број дронови“

Објавено на

часот

Сподели

Украинските власти предупредија дека руските воени авиони се во воздух и предупредија на опасност од воздушни напади, вклучително и хиперсонични ракети Кинжал, во сите региони на Украина.

Голем број дронови се испратени кон Киев, изјави шефот на локалната воена администрација Серхи Попко, кој подоцна објави дека сите дронови се соборени. Попко тврди дека Кремљ се обидува да ја исцрпи воздушната одбрана на Украина со испраќање дронови Шахед од иранско производство, со кои напаѓаат во бранови.

Засега нема извештаи за жртви или значителна штета на инфраструктурата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ