петок, 23 февруари 2024

Нов напад со дрон во Русија, погоден нафтен погон (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Тасс рече дека инцидентот се случил во рафинеријата Илски во близина на црноморското пристаниште Новоросијск. Цитираше извор што вели дека резервоарот за гориво бил во пламен, но не даде детали.

Украина ретко презема одговорност за, како што вели Москва, честите напади од украински беспилотни летала врз нејзината инфраструктура и воени цели, особено во регионите блиску до Русија.

Минатиот јуни рафинеријата за нафта Новошахтинск во руската област Ростов, која граничи со Украина, ја прекина работата откако два дрона ги нападнаа нејзините објекти.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ