понеделник, 20 мај 2024

Ноќеска слаб земјотрес во Скопје

Земјотрес со јачина од 1,9 степени по Рихтер е регистриран ноќеска во 1,39 часот во Скопје. Епицентарот на земјотресот потекнува од Скопското епицентрално подрачје.

Објавено на

часот

Сподели

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утринава информира дека земјотресот бил со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала и дека е почуствуван од населението во Скопје и околината.

Изминативе неколку дена беа регистрирани неколку земјотреси на Балканот, во Србија, Хрватска, Грција, Албанија…

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ