вторник, 25 јуни 2024

Ники Хејли на израелска ракета напиша: „Докрајчете ги“

Ники Хејли, поранешна американска амбасадорка во ОН и гувернерка на Јужна Каролина, пристигна во Израел за да изрази поддршка за продолжување на војната на земјата против Хамас.

Фото: социјални мрежи

Објавено на

часот

Сподели

„Сакам Израелците да знаат дека ја прават вистинската работа. Не дозволувајте некој да ве натера да се чувствувате виновни бидејќи Израел не е виновен за ова“, рече Хејли.

Хејли во северен Израел на артилериските гранати на Израелските одбранбени сили (ИДФ) ја напиша следнава порака: „Докрајчете ги! Америка го сака Израел!“

Хејли се кандидираше за републиканската претседателска номинација претходно оваа година, но се откажа од трката на почетокот на март, откако Доналд Трамп ја порази низ земјата за време на т.н. супер вторник.

Иако тогаш не го поддржуваше Трамп, подоцна се предомисли и најави дека ќе гласа за него на претседателските избори на крајот на годината.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ