понеделник, 27 мај 2024

Незаконски си граделе куќи, гостиварец и кривопаланчанец заработија кривични пријави

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар вчера поднела кривична пријава против 46 годишен гостиварец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело бесправно градење. За истото кривично дело исто така вчера полицијата од Крива Паланка подела кривична пријава против Г.С. од истиот град.

Фото: Илустрација

Објавено на

часот

Сподели

„На 28 јули 2023, пријавениот на парцела во Гостивар, ангажирал градежни работници кои извршиле градежни работи, без претходно да се стекне со одобрение за градење издадено од надлежен орган“, информираше МВР.

За истото кривично дело исто така вчера полицијата од Крива Паланка подела кривична пријава против Г.С. од истиот град.

„Пријавениот во текот на 2023 година,  изградил објект на  улица 8-ми Октомври,  а притоа не поседувал одобрение за градба издадено од надлежен орган“, информираше МВР.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ