вторник, 5 март 2024

Нетфликс снима документарна серија за Александар Македонски

Објавено на

часот

Сподели

За овој драматизиран документарец екипа од повеќе од 100 луѓе лани летото веќе снимале сцени во Мароко. Снимањето е планирано да заврши во мај, а прикажувањето на серијата од шест епозоди од по 45 минути може да биде веќе кон крајот на годинава.

Режисер на серијата е Хју Балантајн, а водител е Тони Мичел и режисерот Хју Балантајн.

По успехот на сериите како што се „Последните цареви“ и „Африканските кралици“, Нетфликс реши да сними серија и за Александар Велики. Неверојатниот живот на македонскиот освојувач продолжува да ја фасцинира пошироката јавност. Повеќе од два милениуми по неговата смрт, освојувачот кој ја обединил една од најголемите империи во историјата сè уште е извонредна историска личност.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ