понеделник, 20 мај 2024

Нетанјаху најави напад на Рафа со или без договор за прекин на огнот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе го нападне Рафа, град во Газа од каде што побегнаа стотици илјади Палестинци.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Нетанјаху изјави дека Израел ќе влезе во Рафа за да ги уништи тамошните баталјоните на Хамас „со или без договор“.

Израел и Хамас преговараат за договор за прекин на огнот, со кој треба да се договори ослободувањето на последните заложници од Газа.

Нетанјаху вети дека ќе постигне „тотална победа“ во војната што започна на 7 октомври, но се соочува со притисок да не започне офанзива во Рафа.

Израел смета дека тој град е последното големо упориште на Хамас.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ