четврток, 13 јуни 2024
Велика Британија

Несреќа во која загинаа двајца тинејџери предизвика немири во Кардиф (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

На почетокот не беше јасно што ги започна немирите. Полицијата за британските медиуми потврди дека интервенирала во сообраќајна несреќа во која имало загинати и дека, кога пристигнале на местото на несреќата, таму веќе нашле трагични сцени.

„Почетокот на инцидентот беше сообраќајна несреќа во која за жал беа вклучени двајца тинејџери кои ги загубија животите. Тоа е трагедија на која полицијата присуствуваше и се обидуваше да истражи кога се случија овие настани“, изјави началникот на полицијата во Јужен Велс, Алун Мајкл за Би-би-си, опишувајќи го почетокот на немирите.

 

 

„Како што разбрав, се случи сообраќајна несреќа во која учествуваа двајца тинејџери на велосипед или скутер и за жал загинаа. Тоа е инцидент што очигледно се истражува сам по себе. Се чини дека тоа предизвика, од нејасни причини, немири во кои беа повредени десетина полицајци“, изјави Мајкл.

Британските медиуми објавија дека демонстрантите сметале дека полицијата е одговорна за смртта на тинејџерите и дека починатите учествувале во полициска потера, спротивно на тврдењата на полицијата.

 

 

Демонстрантите, од кои меѓу 100 и 150 се собраа на местото на несреќата, запалија автомобили и фрлаа цигли и петарди кон полицијата. Два полициски автомобили беа оштетени во нередите, а на сликите се гледа еден со скршена шофершајбна и обесени ретровизори.

Забележани се некои демонстранти како го кршат плочникот и фрлаат парчиња од него кон полицијата. Мајкл рече дека 12 полицајци биле повредени во немирите во областа Ели. По извесно време на итните служби им се придружила и интервентната полиција.

Нападнат е и еден граѓанин бидејќи дел од толпата мислеле дека се прикриени полициски службеници, изјави еден од високите службеници на местото на настанот. Запалени се најмалку два паркирани автомобили, од кои едниот откако е превртен на покривот.

 

 

Во вторникот наутро на улицата можеле да се видат расфрлани камења и цевки. На другите паркирани автомобили им биле искршени стаклата, додека детско седиште лежело во остатоците на патот, пишува Би-би-си.

„Изгледа дека имало гласини, и тие гласини се прошириле, за полициска потера, што не беше случај и мислам дека тоа ја илустрира брзината со која гласините можат да циркулираат со активностите што денес се одвиваат на социјалните мрежи, и дека настаните можат да излезат од контрола“.

По шпекулациите на социјалните мрежи дека полицијата учествувала во несреќата, полицијата соопшти дека несреќата „веќе се случила кога пристигнале полицајците“.

Џон Уркухарт, генерален секретар на партијата Хармонија на ОК, кој живее во областа, рече дека недостатокот на комуникација меѓу полицијата и заедницата е одговорна за ескалацијата. „Покажаа само презир кон заедницата и се однесуваа како да не заслужуваме да знаеме што се случи на нашиот сопствен праг“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ