сабота, 20 април 2024

Ненадејни снежни врнежи во Пакистан, загинаа 35 лица (ВИДЕО)

Најмалку 35 лица загинаа, а десетици се повредени откако леден дожд и неочекуван снег ги погодија оддалечените области на Пакистан во текот на викендот. Меѓу загинатите има и 22 деца, од кои многумина биле затрупани од свлечиштата на нивните домови, соопштија службите за управување со катастрофи.

Фото: скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Екстремните временски услови ги погодија северните и западните региони на Пакистан, заглавувајќи патишта и стотици домови. Снегот во март во Пакистан е невообичаена појава, со оглед на нормално влажната клима. Муштак Али Шах, поранешен директор на метеоролошкиот оддел во земјата, ги припиша необичните услови на климатските промени.

Тој додаде дека невреме со слаб град што трае „неколку моменти“ не е толку изненадувачко, но необично е да трае повеќе од 30 минути.

Хаџит Шах, жител на округот Кирк во северозападната покраина Хајбер Пахтунхва, рече дека само еднаш претходно доживеал снег во своето соседство. „Како што се сеќавам, паѓаше слаб снег неколку минути пред околу 25 или 30 години“, изјави тој за Би-би-си.

Обилните дождови целосно уништија најмалку 150 куќи и делумно оштетија 500 други, главно во Хајбер Пахтунхва и југозападната покраина Балучистан, соопштија властите. Во некои области струјата е целосно исклучена веќе неколку дена. Покраинската влада на Хајбер Пахтунхва обезбеди помош за погодените области и најави финансиска помош за повредените и семејствата на загинатите.

Пакистанската метеоролошка служба објави во својата неделна прогноза дека до крајот на оваа недела се очекува „главно студено и суво време“ во поголемиот дел од земјата, иако снежни врнежи се очекуваат во некои делови на Балучистан и Кашмир.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ