недела, 26 мај 2024
Претседателски избори 2024

Нецелосни податоци на ДИК: Гордана Сиљановска-Давкова е првата жена претседател на Македонија

Според нецелосните податоци на Државната изборна комисија (обработени 76,77 %) новиот претседател на Македонија е Гордана Сиљановска-Давкова. Таа досега освои 405.414 гласови (64,70%), со што исполнети се сите законски услови за цензус и за освоени гласови.

Објавено на

часот

Сподели

Нејзиниот противкандидат Стево Пендаровски освои 183.671 глас (29,31%).

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ