среда, 21 февруари 2024

Навални се пошегува за затворските услови во колонијата „Поларен волк“

Затворениот руски опозициски политичар Алексеј Навални иронично се пожали на поларните услови во затворот во рамки на Арктичкиот круг каде што се наоѓа од Божиќ.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Навални беше преместен во затворската колонија ИК-3 во Карпо, регионот Јамал-Ненец, кој се наоѓа на околу 1.900 километри североисточно од Москва, објавија неговите поддржувачи на 25 декември.

Во објава на Телеграм, 47-годишниот политичар напиша дека поради неговиот став, веднаш по излегувањето од карантин бил ставен во самица, во таканаречената затворска колонија „Поларен волк“.

„Сè уште не било постудено од -32“, напиша тој во објава полна со иронија. „Ништо не те освежува како прошетка во Јамал ​​во 6:30 наутро“.

„Дури и на таа температура можете да шетате повеќе од половина час само ако успеете да израснете нов нос, уши и прсти“.

Тој објави фотографија од неговиот двор за пешачење – бетонски ѕидови, на врвот со метални шипки, долг 11 чекори и широк 3 чекори.

Тој ја спомна сцената од филмот „Повратник“ од 2015 година во кој Леонардо ди Каприо се крие во труп на коњ.

„Мислам дека тоа не би функционирало овде. Мртов коњ би замрзнал за 15 минути“, рече Навални.

„Тука ни треба слон, жежок слон, печен. Ако го исечете стомакот на свежо печен слон и се качите во него, можете да се загреете на некое време. Но, каде да најдам топол печен слон во Јамал, па дури и во 6:30 наутро? Ќе морам да замрзнам“, заклучи Навални.

Колонијата „Поларен волк“ се смета за еден од најлошите затвори во Русија. Повеќето затвореници таму се осудени за тешки кривични дела.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ