четврток, 22 февруари 2024

Навални ги повика Русите да протестираат против Путин со гласање точно напладне

Затворениот руски опозиционер Алексеј Навални денеска ги повика Русите да протестираат против претседателот Владимир Путин на денот на изборите во март така што сите ќе се појават на гласачките места точно напладне.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Навални на социјалните мрежи, на кои објавува преку своите поддржувачи, изјави дека не е доволно да се гласа против Путин бидејќи, како што наведе, Кремљ во секој случај би го фалсификувал резултатот, користејќи електронски систем за гласање што ќе се користи за прв пат на претседателски избори.

Навални оцени дека сцената на голема толпа напладне за време на изборите на 17 март ќе испрати силен сигнал, додека во исто време никој нема да биде во ризична положба поради тоа.

„Тоа би можело да биде моќна демонстрација на националното расположение. Вистинските гласачи наспроти фикцијата на е-гласањето. Вистински луѓе кои стојат во ред да гласаат против Путин, наспроти лажни и лажни гласови „за““, рече Навални на 1 февруари во објава на мрежата Икс.

Навални, кој минатиот месец одбележа една година откако е затворен под обвиненија за кои се верува дека се политички мотивирани, рече дека идејата била акцијата да биде „целосно легална и безбедна“ за време на изборите, кои траат три дена и завршуваат на 17-ти март.

Во објавите на социјалните мрежи, тој рече дека излезноста на пладне е традиционално висока, поради што „едноставно е невозможно“ да се идентификуваат оние што ќе гласаат против Путин.

„Нема начин да се запре оваа акција. Па, што можам да направам? Ќе ги затворат избирачките места во 12 часот? Ќе организираат акција за поддршка на Путин во 10 часот? Ќе ги регистрираат сите што ќе дојдат напладне и ќе ги стават на списокот на недоверливи?“ праша тој.

„Ова ќе биде национален протест против Путин, блиску до местото каде што живеете. Достапно е за секого, секаде. Милиони луѓе ќе можат да учествуваат. И десетици милиони луѓе ќе можат да сведочат“, додаде тој, истакнувајќи дека првичната идеја потекнува од неговиот долгогодишен пријател и поранешен член на градскиот совет на Санкт Петербург Максим Резник.

Путин беше официјално регистриран како кандидат на изборите на почетокот на оваа недела, на кои се очекува лесно да ги порази своите противници – вклучително и Навални – кои или се во затвор или надвор од земјата откако побегнаа од безбедносни причини.

„Веќе реков дека самото учество на изборите и гласањето против Путин не е борба против него, туку самозаблуда“, напиша Навални.

„Всушност, тоа е токму она што сака Путин да го направите: дојдете и гласајте како сакате (вештерката Панфилова ќе среди сè), но не правете ништо друго. Треба да мислите дека се борите на овој начин“, напиша тој.

„Значи, во оваа кампања, агитирањето е поважно од гласањето. Без вашата лична агитација против Путин, вашиот личен глас против него нема големо значење“, додаде тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ