вторник, 16 април 2024

НАТО започна голема воена вежба, ќе се подготвуваат за одбрана од евентуален напад

Околу 20.000 војници од 13 земји започнаа голема вежба на крајниот север на Европа за да се подготват за одбрана од хипотетички напад на територијата на НАТО.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Според норвешката војска, тоа ги вклучува Финска и Шведска, кои се приклучија на алијансата по рускиот напад на Украина.

Околу 1.500 мажи и жени од германските вооружени сили учествуваат во маневрите „Нордиски одговор 2024“, вклучително и 700 членови на планинските сили, соопшти Бундесверот во далечниот северен норвешки град Алта.

Според предвиденото сценарио, војниците требало да извршат контранапад од областа Алта за да заземат области на југ кои веќе биле окупирани од непријателот.

Земјите на НАТО распоредуваат широк опсег на вооружени системи за вежбата, вклучувајќи 100 авиони и поморски сили со фрегати и подморници.

Во Алта отпатува и германскиот министер за одбрана Борис Писториус за да учествува на почетокот на активниот дел од вежбата што започна на полноќ. Еден ден претходно, тој ја посети норвешката воена станица на границата со Русија и понуди да го зголеми присуството на Бундесверот на далечниот север.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ