петок, 19 април 2024

НАТО во Романија ја гради најголемата воена база во Европа

Романија ја започна изградбата на најголемата европска воена база на НАТО. Трансатлантскиот блок се обидува да ги зајакне своите способности во регионот на Црното Море.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Проектот вреден 2,7 милијарди долари ќе ја прошири 57-та воздухопловна база на романските воздухопловни сили Михаил Когалничану, лоцирана во близина на пристанишниот град Констанца на Црното Море. Новиот објект ќе има периметар од речиси 32 километри, ќе се простира на околу 17 квадратни километри и ќе биде дом на околу 10.000 членови на НАТО и нивните семејства, пишува Њузвик.

Еуроњуз викендов објави дека се започнати работите на основната инфраструктура на базата, како што се пристапните патишта и електричната мрежа. На крајот се очекува изградбата на неколкуте нови писти да ги поддржува операциите на различните видови воени авиони.

Николај Крецу, командант на воздухопловната база, рече дека ќе има „хангари за одржување, складирање гориво, муниција, опрема, авијациски технички материјали, симулатори, капацитети за хранење, сместување – сè што е потребно за поддршката на операциите и мисиите на оваа база“.

Букурешт тежнее кон поблиска соработка со своите сојузници во НАТО, особено со САД, додека Црното Море станува сè поактивна сцена на конфликт меѓу Украина и Русија, како и меѓу Москва и нејзините западни ривали.

„Романија веќе се етаблира како сидро на источното крило на НАТО и ЕУ“, рече премиерот Марсел Чолаку во јуни. „Романија е и ќе продолжи да биде сигурен сојузник на САД кој е посветен на стабилноста и мирот во Централна и Источна Европа. Ние сме решени силно да придонесеме за трансатлантската заедница и непоколебливо да ги поддржуваме демократските вредности и основните права и слободи“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ