вторник, 28 мај 2024

Наставниците во Тенеси ќе можат да носат пиштоли на училиште

Пратениците во американската држава Тенеси вчера усвоија закон со кој на наставниците во таа држава ќе им се овозможи да носат скриени пиштоли на училиште, додека демонстрантите од галеријата гласно протестираа против тоа.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Нацрт-законот беше одобрен со 68-28 гласови во Претставничкиот дом на Тенеси, во кој доминираат републиканците. Државниот Сенат го усвои законот претходно овој месец.

Тенеси има жестока дебата за законите за оружје по минатогодишното пукање во училиште во Нешвил во кое загинаа три деца и тројца возрасни членови на персоналот. Некои од демократите во Претставничкиот дом помогнаа во водењето протести во главниот град, што доведе до нивно кратко протерување од законодавниот дом минатата година.

„Ова е ужасен ден за Тенеси, за нашите деца, нашите наставници и нашата заедница“, напиша на социјалните мрежи Џастин Пирсон, демократ кој беше изгласан од Домот минатата година, а потоа беше реизбран. „Наместо да ги заштитат децата, тие ПОВТОРНО ги заштитија пиштолите!

Републиканците и другите конзервативци честопати повикуваат на вооружување на наставниците како одговор на бројните престрелки во училиштата што се случија во САД во последните 25 години. Поддржувачите на овие мерки тврдат дека вооружените наставници ќе ги одвраќаат потенцијалните напаѓачи од училиштата. Противниците велат дека оружјето во училиштата веројатно ќе доведе само до трагични случајни пукања.

Околу половина од сите американски држави им дозволуваат на наставниците или другите вработени во училиштата да носат огнено оружје на теренот на училиштето, според Правниот центар Гифордс, група за безбедност на оружјето. Според законот на Тенеси, секое лице кое сака да носи скриен пиштол на училиште мора да заврши најмалку 40 часа училишна полициска обука. Трошоците за обуката заедно со огненото оружје се на товар на поединецот.

Според предлог-законот, идентитетот на наставникот или членот на персоналот што носи оружје нема да биде јавен. Директорите на училиштата мора да дадат одобрение за лице да носи оружје, а началниците на локалната полиција мора да бидат информирани за идентитетот на носителот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ