вторник, 18 јуни 2024

Напаѓачот кој со чекан го нападна сопругот на Ненси Пелоси е осуден на 30 години затвор

Малку повеќе од 18 месеци откако сопругот на Ненси Пелоси, поранешната демократска претседателка на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Пол Пелоси беше нападнат со чекан во својот дом во Сан Франциско, насилникот е осуден на 30 години затвор.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Судијата во Сан Франциско ја изрече казната во петокот, објавија американските медиуми. Обвинителот побара 40 години.

Напаѓачот на Пол Пелоси веќе беше прогласен за виновен од страна на поротата во ноември за обид за киднапирање на јавен службеник и напад врз член на потесното семејство на јавен службеник.

Нападот предизвика бес и предизвика дебата за политички мотивираното насилство.

Пол Пелоси, кој сега има 84 години, беше нападнат и тешко повреден во домот на Пелоси во Сан Франциско кон крајот на 2022 година, неколку дена пред изборите за Конгресот на САД. По нападот тој мораше да биде опериран поради фрактура на черепот и тешки повреди на десната рака и двете дланки.

Американските медиуми набргу по злосторството открија дека човекот го интересирале различни теории на заговор и лаги промовирани на интернет од поранешниот американски претседател Доналд Трамп за наводна измама на претседателските избори во 2020 година.

Полицијата тогаш изјави дека сторителот имал намера да ја земе како заложник тогашната претседателка на Претставничкиот дом на САД и да ѝ ги „скрши зглобовите“.

Тој сакаше да ја стави во инвалидска количка за да им покаже на другите членови на Конгресот дека нивните „дела имаат последици“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ