вторник, 5 март 2024

Напаѓач со нож упаднал во училиште во Берлин, тешко повредени две девојчиња

Објавено на

часот

Сподели

Во соопштението наведуваат дека жртвите се девојчиња на возраст од 7 и 8 години, од кои едното е во животна опасност. Полицијата потврди дека 39-годишниот осомничен веднаш бил уапсен во близина на училишниот двор, пишува Асошиејтед прес.

Портпаролката на полицијата изјави дека сѐ уште се нејасни околностите за нападот. Не е познато ниту дали напаѓачот им бил познат на ученичките.

Регионалната министерка за внатрешни работи Ајрис Спренгер рече дека е „длабоко шокирана“ од настаните во училиштето, потврдувајќи дека девојчињата биле нападнати со нож.

Градоначалникот Каи Вегнер рече дека е шокиран од, како што рече, „несфатливото дело“.

„Моите мисли во овие тешки часови се со двете ранети девојчиња“, рече тој. „Им посакувам брзо и добро закрепнување“.

Вегнер им изрази сочувство на родителите, наставниците и соучениците на жртвите и рече дека бил во близок контакт со полицијата за нападот.

Државниот оддел за образование на Берлин соопшти дека властите немаат никакви индикации дека зад нападот има политички или верски мотиви.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ