четврток, 30 мај 2024

Накит за висока мода – што трае и што е тренд?

Кога станува збор за високата мода, секогаш можеме да очекуваме дизајнерите да ни претстават екстравагантна облека која со денови ќе ни остане врежана во мислите, замислувајќи дека некогаш ќе ја носиме. Сепак, впечатливите и апстрактни парчиња накит стануваат сè почести, а има и многу иновации.

Објавено на

часот

Сподели

Многу модни брендови почнаа повторно да ја откриваат важноста на висококвалитетниот и добро дизајниран накит кој го привлекува вниманието на стилистите и подоцна го краси стајлингот на славна личност на црвениот тепих.

Непотребно е да се нагласи влијанието на големите куќи за накит, како што се Bvlgari, Cartier, Van Cleef, Chopard, Tiffany & Co., кои со децении ги надополнуваат елегантните фустани на познатите и им го даваат потребниот сјај и гламур.

Имаат богата историја и наследство, но и статус кој мора да го задржат и покрај времето. Без разлика колку се менува индустријата и што е моментално, овие брендови прават безвременски креации од материјали до кои тешко се доаѓа, па крајните производи се нешто уникатно што не е достапно за секого.

Сепак, тоа не значи дека не можеме да уживаме во нив и да им се восхитуваме од далеку, а можеби и да ги гледаме како инспирација и да најдеме нешто подостапно.

Процесот зад создавањето

Како што веќе спомнавме, многу труд се вложува во создавањето на вакви дела, а креативните директори често си играат со различни идеи и смислуваат, не само она што ќе привлече внимание, туку се трудат да создадат нешто како уметничко дело. Многу често овие креации се и уникатни, што ги прави уште попосакувани.

Некои од нив се особено волшебни, како цветниот ѓердан на брендот Диор, од колекцијата Les Jardins de la Couture или тајната градина. Оваа прекрасна колекција предизвикува восхит, а во исто време навестува враќање на цветните мотиви, не само кога станува збор за накитот, туку и за облеката.

Многу креатори нагласуваат дека е неопходно да се има близок однос со занаетчиите кои го изработуваат накитот, за визијата најдобро да се реализира и заживее. Исто така, важно е дијамантите да се удобни за носење, да ги следат движењата на телото и да се правилно наместени.

Изработката на некои такви уникатни парчиња понекогаш бара дури и повеќе од една година работа, токму поради нивната сложеност. Значи, покрај поседувањето скапоцени камења, бисери и дијаманти, неопходно е да се има знаење и вештина за ракување со нив. Но и талентот да ги претставиме на вистински начин.

Моќни дизајни кои го одземаат здивот

Сите досега споменати брендови ја усовршија својата изработка, опкружени се со големи златари и заедно со мозокот на операцијата – дизајнерот, создаваат вистински уметнички дела кои не можат да остават никого рамнодушен.

Bvlgari повторно и повторно ги покажува своите извонредни визии кога се во прашање боите, страста за квалитетот и техниката. Некои од нивните безвременски парчиња потекнуваат токму од колекцијата Serpenti и се обожавани ширум светот. Со текот на годините тие го трансформираа и додадоа детали кои се внимателно инспирирани и само малку прилагодени на денешните аспирации на модната индустрија.

Шанел почна да создава накит уште во 1920-тите, каде што користеа мотиви на моќниот лав и прекрасни птици и цвеќиња. Подоцна се сврте кон бисерите и дијамантите, кои се наредени за подраматичен ефект.

Подоцна, дизајнерот Leguereau, инспириран од твид јакните на Шанел, создаде воодушевувачки ѓердан од платина и розово злато. Се разбира, за вакво сложено парче беа потребни различни техники кои требаше да се применат за да се направи ланчето флексибилно околу вратот.

Спој на накит и облека

Кога зборуваме на оваа тема, не смееме да ја заборавиме револуцијата во модната индустрија која ја донесе Даниел Роузбери пред брендот Schiaparelli. На модната писта има силуети со скапоцени камења кои ги надминуваат границите на нашата перцепција за додатоците.

Имено, парчињата облека овде се претежно бели или црни, строго минималистички, но целиот изглед е подигнат на повисоко ниво токму со додавање на делови, или во некои случаи и цели конструкции на украси.

Успева да ги дизајнира така што совршено се вклопуваат и го гушкаат телото на манекенката – почнувајќи од обликуваните корсети за совршено да одговараат на половината и бистата, па сè до украсите на прстите. Некои од парчињата на колекцијата се полни фустани изработени како кафези, излеани во златна боја која блеска божествено заедно со парче накит.

Преовладувањето на накитот кој ја презема улогата на самата облека можеби нема да биде нешто што ќе го носиме, но овој бренд нуди и малку поедноставно, без оглед на вашиот вкус, обетки, нараквици и чанти инспирирани од надреализмот. Така, на пример, можеме да носиме обетки на кои има око, нос или уво.

Ширење влијание на пошироките маси

Немојте да бидете тажни ако, како и повеќето, не можете да си дозволите да носите око на Скиапарели по повод. Светот на високата мода е резервиран само за одбрани групи луѓе, но тоа не значи дека другите групи луѓе не можат да се инспирираат од нив и да создаваат и да најдат свои верзии.

Има сè повеќе распространети модели на накит од различни материјали кои се направени да траат и да не чинат цело богатство, како хируршки челик.

Секогаш можеме да најдеме алтернатива и да уживаме подеднакво, без огромни трошоци.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ