петок, 23 февруари 2024

Најмалку шест загинати во судир на 70 возила во Илиноис по песочна бура

Објавено на

часот

Сподели

Несреќите долж автопатот 55 се случија во понеделникот во окрузите Монтгомери и Сангамон, јужно од главниот град на државата, откако прашината од свежо изораните полиња го зафати автопатот, соопшти полицијата, пренесе Си-ен-ен.

Државната полиција на Илиноис соопшти дека 37 лица, на возраст од две до 80 години, се хоспитализирани со повреди кои се движат од полесни до опасни по живот.

Официјални лица сè уште работат на идентификување на петте други жртви и на известување на нивните семејства, а меѓудржавниот автопат во јужниот дел на Сангамон и северниот округ Монтгомери ќе остане затворен додека трае истрагата и отстранувањето на возилата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ