недела, 19 мај 2024

Најмалку шест лица загинаа во напад во џамија во Авганистан

Вооружен маж уби шест лица и рани едно во напад во џамија во провинцијата Херат, на запад од Авганистан, соопшти рано утринава Министерството за внатрешни работи на земјата.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Неидентификувано лице пукало синоќа околу 21 часот по локално време во верници во џамија во областа Гузара, јужно од главниот град на провинцијата Херат.

„Шест цивили се убиени, еден цивил е ранет“, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи на социјалната мрежа Икс.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ