недела, 3 март 2024

Најмалку 62 лица загинаа во земјотресот во Јапонија

Најмалку 62 лица загинаа во земјотресот со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала што го погоди западниот дел на Јапонија, според новиот биланс објавен утринава од локалните власти.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Акцијата за спасување и потрагата по преживеани е во тек.

Надлежните предупредија на обилни врнежи од дожд во текот на целиот ден и можни одрони во загрозеното подрачје.

Претходниот биланс од земјотресот што се случи во понеделникот беше 48 загинати.

Серија силни земјотреси го погодија западниот дел на Јапонија, а најсилниот, со јачина од 7,6 степени, беше на североисточниот врв на полуостровот Ното, на север од департманот Ишикава.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ