понеделник, 27 мај 2024

Најмалку 34.789 Палестинци се убиени во Газа од почетокот на војната

Најмалку 34.789 Палестинци се убиени во Појасот Газа од почетокот на војната против Израел предизвикана од нападите на Хамас на јужна израелска територија на 7 октомври минатата година, соопшти денеска Министерството за здравство на таа палестинска територија.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Израелските медиуми јавуваат дека оваа бројка не може да се потврди од независни извори и дека вклучува најмалку 13.000 вооружени членови на Хамас убиени во борбите.

Израел, исто така, тврди дека околу 1.000 палестински екстремисти биле убиени во таа земја на 7 октомври.

Во израелската копнена офанзива и за време на операциите долж границата со Газа загинаа 267 војници.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ