понеделник, 26 февруари 2024

Најголемиот брод за крстарење во светот исплови од Мајами, еколозите се загрижени (ВИДЕО)

Најголемиот брод за крстарење во светот исплови овој викенд од Мајами, Флорида на своето прво патување, при што еколозите се загрижени за емисиите на метан што може да ги произведе.

Фото: социјални мрежи

Објавено на

часот

Сподели

365 метри долгата „Икона на морињата“ (Icon of the Seas) има 20 палуби кои можат да примат до 7.600 патници и е во сопственост на групацијата Ројал Карабиан.

Бродот ќе биде на седумдневно крстарење околу Карипските острови.

Еколозите предупредуваат дека бродот на течен природен гас (ЛНГ) испушта штетен метан во воздухот.

Изграден во бродоградилиште во Финска, бродот регистриран на Бахамите има седум базени и шест тобогани.

Изградбата чинела 2 милијарди долари и има повеќе од 40 ресторани, барови и салони.

Иако ЛНГ согорува почисто од традиционалните поморски горива, како што е мазутот, постои ризик дел од гасот да избега, што ќе предизвика истекување на метан во атмосферата.

Метанот е многу помоќен стакленички гас од јаглерод диоксидот.

„Тоа е чекор во погрешна насока“, изјави за Ројтерс Брајан Комер, директор на поморската програма при Меѓународниот совет за чист транспорт (ИЦЦТ).

„Би процениле дека користењето на ЛНГ како поморско гориво емитира над 120% повеќе емисии на стакленички гасови во животниот циклус отколку горивото за бродовите“, рече тој.

Метанот е моќен стакленички гас кој задржува 80 пати повеќе топлина во атмосферата отколку јаглеродниот диоксид во текот на 20 години.

Намалувањето на овие емисии се смета за клучно за забавувањето на глобалното затоплување.

Ројал Карабиан вели дека „Икона на морињата“ е 24 отсто енергетски поефикасна отколку што бара Меѓународната поморска организација за модерни бродови.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ