петок, 14 јуни 2024

Најбогатиот човек во еден ден изгубил над 10 милијарди долари

Објавено на

часот

Сподели

Берзите во САД се во слободен пад, а секторот на луксузна стока особено бележи загуби. Акциите на компанијата Луј Витон паднале за 5 отсто, а на компанијата Керинг, сопственикот на Гучи, за 2,97 отсто. Пазарите се загрижени поради несигурната побарувачка за луксузна стока во САД.

Бернар Арно и понатаму е најбогат човек во светот, а неговото богатство се проценува на 178,12 милијарди евра. Разликата меѓу него и вториот најбогат човек во светот, шефот на Тесла и Спејсекс Илон Маск, се намали на 11,13 милијарди евра.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ