сабота, 24 февруари 2024

На Табановце цариниците фатија 30 кг тутун за наргиле

Објавено на

часот

Сподели

Возилото со македонски регистарски таблички управувано од македонски државјанин поради основано сомневање е селектирано за детален преглед, при што се пронајдени 120 кутии по 250 грама ароматизиран тутун за наргиле, кои лицето не ги пријавило.

Со ова е спречен обид на пуштање во промет акцизна стока за која е избегнато плаќање на давачки во износ од над 65 илјади денари.

Стоката е привремено задржана, а против лицето се поднесени соодветни пријави до надлежните институции, соопшти Царинската управа.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ