сабота, 20 април 2024

На Фајзер во Тексас му судат поради вакцините за коронавирусот

Објавено на

часот

Сподели

Во центарот на тужбата е тврдењето на Фајзер дека нивната вакцина против коронавирусот е „95 отсто ефикасна“.

„Државата Тексас ја обвинува компанијата Фајзер за залажување на јавноста со наведувањето тврдења кои можат да наведат на погрешни претпоставки во врска со нејзиниот производ, кои благодарение на лажните интерпретации на компанијата довеле до енормно збогатување на фирмата“, се наведува во текстот на документот кој го пренесува Телетрејдер.

Фармацевтската компанија „создала лажен впечаток дека вакцината пружа значително поголема заштита од ковид-1 отколку што навистина пружала“, и се обидела „да ги цензурира лицата кои настојувале да шират вистинити информации кои би ја загрозиле нејзината тековна измама“, се наведува во тужбата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ