сабота, 20 април 2024

На Богородица дополнителниот заменик министер на полицијата ги пречека обрасците за пасоши

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, синоќа, на Граничниот премин Богородица, ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши. За ова МВР испрати и соопштение и фотографии во кое се вели дека „Министерството за внатрешни работи го демонстрираше концептот МВР за граѓаните на дело.

Објавено на

часот

Сподели

Бојмацалиев информираше дека покрај оваа пратка од 140.000 обрасци, за многу скоро време ќе пристигне уште една пратка од 85.000 обрасци, со што се комплетира најавената бројка од 225.000 обрасци .

„Досега се пристигнати 1.509.600 обрасци за патни исправи, а со обрасците што ќе стасаат утре и до крај на месецот ќе бидат вкупно 1.734.600“, информираше Бојмацалиев.

Тој упати апел до сите граѓани навремено да ги поднесат барањата за промена на своите пасоши, а вработените во управните служби се на располагање за сите потребни информации и поддршка во процесот на поднесување, сликање и издавање на новите документи.

„МВР продолжува со одржување на континуитетот на подготвеност да одговори на зголемената побарувачка и да ги задоволиме потребите на нашите граѓани во процесот на промена на личните документи“, стои во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ