петок, 21 јуни 2024

На 9 јуни Српска вечер во хотел Лимак

Објавено на

часот

Сподели

За автентичноста на специјалитетите што ќе бидат претставени се задолжени главниот готвач на хотелот и неговиот тим, а секое јадење ќе биде придружено со далеку познатата српска ракија, како и српски вина. Дел од специјално подготвеното мени се предјадењата како гибаница со сирење, кајмак, чварки, залучени пиперки, сарма од кисела зелка и караѓорѓева шницла, додека главното јадење го сочинуваат печено прасечко и уштипци. Десертот е Васина торта во комбинација со српски ликер од орев.

Автентичната атмосфера за време на оваа „Српска вечер“ ќе биде комплетирана со музика во живо и забавен дел.

Традиционалната српска кујна ја сочинуваат разновидни вкусови и мириси, поради влијанијата на различни народи и култури. Во неа доминира месото, како и јадењата од тесто, млечните производи и зеленчукот. Сите што ќе одлучат да бидат дел од „Српската вечер“ на Лимак, ќе имаат можност да уживаат во автентичните вкусови на традиционалната српска кујна и да ги осознаат нејзините убавини.

                                                                                                                                                     Комерцијален текст

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ