сабота, 24 февруари 2024

На 23 јануари прв концерт на Националниот џез оркестар

Националниот џез оркестар својот прв концерт ќе го одржи на 23 јануари, во просториите на Националната опера и балет.

Објавено на

часот

Сподели

Како што соопштија од Национален џез оркестар, овој концерт ќе претставува еден вид симбиоза на биг бенд творештвото на истакнати македонски џез автори од повеќе генерации, и со него свечено ќе биде одбележан почетокот на концертната сезона на Оркестарот.

-За месеците кои следат, новата национална установа подготвува внимателно избран репертоар кој ги следи актуелните трендови во џез музиката, но вклучува и изведби на џез класици од домашната, регионалната и светската џез сцена, како и гостувања на еминентни музички имиња. Билетите може да се набават онлајн, се вели во соопштението на Национален џез оркестар.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ