петок, 21 јуни 2024

МЗТ Скопје со убедлива победа против Пелистер ја почна финалната серија

Објавено на

часот

Сподели

Пелистер пружи отпор во првата четвртина која заврши нерешено, но потоа кошаркарите на МЗТ Скопје заиграа многу подобро и почнаа да создаваат разлика, на одморот се замина со предност на домаќинот од 41-29. 

Во продолжението од мечот, скопскиот тим ја одржуваше предноста, не дозволуваше Пелистер да се врати во игра, на крајот успеа и да ја зголеми за конечни 84-64.

Абу со 20 поени беше најефикасен во составот на МЗТ Скопје, Крстевски постигна 15, кај Пелистер Карпентер и Стајиќ постигнаа по 16 поени.

И вториот натпревар се игра во „Јане Сандански“, а потоа серијата се сели во Битола.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ