сабота, 19 октомври 2024

МЗТ Скопје е првиот полуфиналист, Гостивар парираше само една четвртина

Кошаркарите на МЗТ Скопје со убедливи 91-76 го победија Гостивар во првиот четвртфинален меч од Купот на Македонија кој се игра во Битола.

МЗТ Скопје беше голем фаворит во овој меч, Гостивар пружи отпор во првата четвртина која ја доби со 24-23, потоа работите го добија очекуваниот тек. МЗТ Скопје на полувремето имаше водство од 54-40.

Во вториот дел Аеродромци ја одржуваа предноста, а Гостивар не успеа да се доближи и да ја врати неизвесноста на натпреварот. Конечниот резултат гласеше 91-76.

Делалиќ со 22 поени беше најефикасен во победничкиот тим, додека зад него беа Дамјан Робев со 13 поени и седум скока и Душан Танасковиќ со 13 поени и осум скока. Американецот Тајрес Вилијамс со 23 поени беше убедливо најпрецизен кај Гостивар.

МЗТ Скопје во полуфиналето ќе игра со подобриот од мечот меѓу Работнички и ТФТ.