понеделник, 20 мај 2024

МВР: Гласањето генерално се одвива мирно, помали проблеми во Шуто Оризари, Чаир, Тетово, Куманово…

Министерството за внатрешни работи досега нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето кое генерално се одвива мирно и без проблеми, информира портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

Објавено на

часот

Сподели

„Од отворањето на гласачките места до 11 часот регистрирани се две пријави за поставен штанд на политичка партија во близина на гласачко место во Шуто Оризари, како и за лепење плакати и расфрлани летоци на подрачјето на Чаир во Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случаите. Исто така имаме пријави за агитирање во Тетово, Скопје, Куманово село Баница, струмичко и општина Боговиње, но по преземените мерки од страна на полициските службеници тие наводи до сега не се потврдени“, изјави Ангеловски.

Тој упати апел до граѓаните и до учесниците во изборите и во останатиот дел од гласањето, да се воздржат од инциденти. И рече доколку има какво било нарушување на изборниот процес, граѓаните веднаш да ја известат полицијата на броевите 192 и 112, или да пријават во најблиската полициска станица.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ