понеделник, 15 април 2024

Мундијалот во Катар без проблем би се играл на лето

Објавено на

часот

Сподели

Катар се соочи со огромни притисоци од здравствените светски организации за да го организира СП во зима поради летните жеги, за што ФИФА најави дека наскоро и ќе разговара, па дури и дека може да ги прифати сугестиите. Бил Каплан, директор на компанијата, застана на страната на организаторот, потенцирајќи дека топлото време во летно СП во Катар е еднакво на ниските температури за време на Зимските олимписки игри.

„Едно е сигурно, може да се игра СП во Катар на лето. Сите објекти ќе имаат соодветна температурна контрола. И Зимските игри се студени, па спортистите и гледачите се приспособуваат. Истото би било и во услови на топло време. Јас сум убеден дека Катар ќе организира одлично СП“, рече Каплан.

Катар, откако изненадувачки ја доби организацијата, што предизвика и бура на реакции со сомнежи за корупција со купување гласови, најави дека за време на Мундијалот сите стадиони и пристапот со метроа до нив ќе бидат климатизирани помеѓу 26 и 28 Целзиусови степени.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ