понеделник, 17 јуни 2024

Мухамед Зекири останува во притвор во Истражниот затвор во Шутка

Објавено на

часот

Сподели

Зеќири на јавната седница пред второстепениот суд истакна дека нема да бега, и дека ако сакал да го стори тоа на располагање имал повеќе од една година.

Тврдеше дека не е виновен во предметот каде се гони дека склучил договор за консултантски услуги со фирма без спроведена јавна набавка, со што според обвинителката го оштетил буџетот.

Освен Зеќири, осомничени во случајот се двајца хрватски државјани кои се бараат со потерница. 

Мухамед Зеќири е осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување.

Според Обвинителството, без спроведување на соодветна постапка за јавна набавка, склучил договор за консултантски услуги со правно лице во што со умисла му помогнале осомничените хрватски државјани. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ