четврток, 24 октомври 2024

Мудрик и Петровиќ се хероите на Челси кој преку пенали стигна до полуфиналето од Лига Купот (ВИДЕО)

Челси со луд финиш, па на пенали го победи Њукасл и се пласираше во полуфиналето од Лига Купот.

Њукасл имаше водство на Стемфорд Бриџ со гол на Вилсон од 16. минута на натпреварот.

Кога се чинеше дека тие ќе победат, Мудрик во 92. минута даде гол и го израмни резултатот на 1-1 и го однесе мечот на пенали.

Во пенал серијата херој за Челси беше српскиот голман Ѓорѓе Петровиќ. За сините головите од белата точка ги дадоа Палмер, Галагер, Нкунку и Мудрик, за Њукасл прецизни беа само Вилсон и Гимараеш.

Преку пенали до полуфиналето стигна и Фулам кој го елиминираше Евертон, а меѓу четирите најдобри отиде и Мидлсброу кој беше подобар од Порт Вејл.

Утре се игра последното четвртфинале, дуел меѓу Ливерпул и Вест Хем.