петок, 19 април 2024
Ќе се испитува што се случило

Мртво бебе родено во битолската болница, директорката вели дека е несреќен случај

Објавено на

часот

Сподели

„Родилката (21 г.) беше со неконтролирана бременост во Германија, а во нашата клиничка болница се јави со вишок на плодова вода во деветтиот месец од бременоста. Бебето беше породено со царски рез, немалтретирано, но за жал без знаци на живот. Разговаравме и со родилката која и претходно имала породување со мртво бебе“, изјави за МИА, д-р Елизабета Ивановска, директорка на ЈЗУ Клиничка болница – Битола.

Иако, како што вели директорката станува збор за несреќен случај, ќе се прави дополнително испитување на причините за смртта на бебето на родилката. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ