четврток, 30 мај 2024

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ги сподели најновите процени за украинските жртви на бојното поле и рече дека руските трупи цврсто ја контролираат ситуацијата на бојното поле и постојано ги потиснуваат украинските сили.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Загубите на украинската војска од февруари 2022 година достигнаа речиси 500.000, соопшти денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Руските сили ја имаат иницијативата на линијата на фронтот и ги потиснуваат своите противници, рече Шојгу на министерскиот состанок. Притисокот ги спречува трупите на Киев да се задржат на своите одбранбени позиции, додаде тој.

Министерот за одбрана се осврна и на очекуваната американска распределба на над 60 милијарди долари воена помош за Киев. Тој истакна дека овој потег има цел „да го спречи колапсот“ на украинските сили, но предвиде дека парите нема значително да влијаат на ситуацијата на бојното поле, бидејќи „поголем дел од нив ќе оди за американското воено производство“.

„Американските власти цинично велат дека Украинците ќе гинат во борбата со Русија за нивните интереси“, рече Шојгу. Тој не прецизираше на чии зборови мисли.

Шојгу го поздрави рускиот одбранбен производствен капацитет и флексибилноста во приспособувањето на нејзините воени тактики на борбената ситуација. Тој рече дека Министерството за одбрана ќе продолжи со долготрајни напади врз логистичките центри и складишта што се користат за снабдување на Украина со западно оружје.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски месецов потпиша закон за мобилизација, со кој се воведуваат строги казни за избегнување регрутација, како и други промени наменети за зголемување на бројот на регрутираните воени лица.

„Русија ја презеде иницијативата во конфликтот во Украина“

Руските трупи цврсто ја контролираат ситуацијата на бојното поле и постојано ги потиснуваат украинските сили, рече Шојгу.

Министерот објави дека Москва ги „ослободила“ селата Первомајское и Новомихајловка, западно и југозападно од украинскиот град Доњецк, кој сега е под контрола на Русија, како и населбата Богдановка недалеку од Бахмут.

Тој додаде дека контролната зона се проширува и северно и западно од Доњецк.

„Нашиот висок борбен потенцијал ни овозможува постојано да го удираме непријателот и да го спречиме да ја задржи одбранбената линија“, истакна Шојгу.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ