среда, 21 февруари 2024

Москва: Киев стои зад убиството на рускиот воен блогер

Објавено на

часот

Сподели

Експлозијата во Санкт Петербург во која загина воениот блогер Владлен Татарски е оркестрирана од Украина, соопшти во понеделникот рускиот Национален антитерористички комитет (НАК). Убиството го опиша како „терористички напад“.

Татарски, чие вистинско име беше Максим Фомин, беше домаќин на настан во живо со своите следбеници во кафуле во историскиот центар на градот во неделата кога експлодираше бомба, убивајќи го него, а ранувајќи повеќе од 30 други.

Според НАК, Киев користел „поединци што соработувале со Фондацијата за борба против корупцијата на (Алексеј) Навални (ФБК)“ за извршување на нападот. Официјалните лица ја опишаа осомничената Дарја Трепова, која беше приведена во понеделникот, како „активен поддржувач“ на ФБК.

Навални, борец за борба против корупцијата и опозиционер, ја основа ФБК во 2011 година. во 2021 година организацијата беше означена од властите како „екстремистичка“ и забранета во Русија. Навални во моментов отслужува затворска казна за проневера.

 

Песков: Ова е терористички акт, Путин е веднаш известен

Убиството на воениот дописник Владлен Татарски е терористички чин, а за инцидентот веднаш беше информиран претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави денеска за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Ова е терористички чин, и јас и вие ја видовме изјавата на Националниот антитерористички комитет. Сега е активна фаза на истрагата, се преземаат енергични чекори за приведување на осомничените. Да бидеме трпеливи во секој случај и да ги чекаме изјавите на нашите специјални служби што работат таму. Има докази, судејќи според изјавата на Националниот антитерористички комитет, дека украинските специјални служби можеби биле вмешани во планирањето на овој терористички напад, и секако, станува збор за терористички напад“, повтори Песков, пренесе ТАСС.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ