петок, 14 јуни 2024

Москва избрка пет хрватски дипломати

Објавено на

часот

Сподели

Во април Хрватска побара од 24 претставници на руската амбасада да ја напуштат Хрватска поради нападите на Москва во Украина.

Руското Министерство за надворешни работи, исто така, соопшти дека на хрватскиот амбасадор Томислав Цар му бил врачен „одлучен протест поради неоснованите напори на властите на Хрватска да ја префрлат вината на Русија за воените злосторства во Украина и за хрватската помош на неонацистичкиот режим во Киев“.

„Како одговор на претходните непријателски чекори на Загреб за намалување на дипломатскиот персонал на руската амбасада, (на хрватскиот) амбасадор Томислав Цар му беше предадена на нота во која пет дипломати на хрватската амбасада во Москва се прогласуваат за персона се грата“, се вели во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ