четврток, 22 февруари 2024

Моментот кога вибрирањето на телефоните ги алармирало Обединетите нации за руската инвазија на Украина

Амбасадорите на ОН во новиот документарец на Би-би-си зборуваат за моментот кога дознале за руската инвазија на Украина.

Фото: социјални мрежи

Објавено на

часот

Сподели

Тоа се случило додека Советот за безбедност на ОН одржувал итен состанок во обид да спречи да се случи таква ескалација.

Рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензја, вели дека дури и тој бил изненаден.

Антонио Гутереш, генералниот секретар на ОН, вели: „Главната причина за ОН е одржување на мирот… кога имате постојан член на Советот за безбедност што врши инвазија на друга земја… гледате дека вашата мисија се урива“.

Моментот кога почнале да стигнуваат пораки за рускиот напад во Украина може да го погледнете на Би-би-си.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ