недела, 26 мај 2024

Молотови коктели фрлени на руската амбасада во Вилнус

Шишиња со запалива смеса биле фрлени на зградата на руската амбасада во Литванија ноќта кон 8 април.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Нападите се случуваат две ноќи по ред. во нападите е оштетен ѕидот на амбасадата. Извршителите се непознати, а полицијата отворила истрага.

По почетокот на конфликтот во Украина, беа предизвикани неколку инциденти околу руските амбасади во разни земји.

Во Талин претставништвото во Естонија беше гаѓано со јајца. Во Букурешт автомобил се заби во капијата на руската амбасада во Романија, по што се запали.

Руската амбасада во Кишињев беше два пати нападната. Во октомври 2022 врз неа беа фрлени пиротехнички средства, а на оградата беа поставени навредливи написи, а во август 2023 автомобил влета низ вратата на руската амбасада во Молдавија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ