недела, 14 април 2024

Младите загубија од Шведска, згаснаа и теоретските шанси за Европско првенство

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година го загуби квалификацискиот меч против Шведска со што и теоретски ги загуби шансите за место на Европското првенство 2025 година.

Објавено на

часот

Сподели

Шведска која беше голем фаворит ја имаше доминацијата во текот на мечот, но Македонија одлично се бранеше во првото полувреме.

По две минути игра во вториот дел се случи клучниот момент кога Михаил Димитриевски доби црвен картон. Македонија остана со играч помалку, а Шведска знаеше како да го казни тоа.

Десетина минути подоцна Шведска поведе со гол на Росенгар, а во судиското продолжение Вилхелмсон погоди за конечни 2-0.

Во следните два квалификациски меча Македонија гостува, во септември, прво кај Холандија, па кај Гибралтар.

По шест одиграни кола Македонија е на петтото место со шест освоени бода. Две победи и четири порази.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ