петок, 1 март 2024

Мистериозна светлина над Киев: Украина вели дека станува збор за сателит, НАСА негира (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Како што пренесе агенцијата Франс прес, градските власти на украинската престолнина соопштиле дека блесокот го предизвикал сателит на НАСА кој повторно влегол во атмосферата, додека американската вселенска агенција негира вмешаност.

НАСА порача дека изгледа дошло до забуна поради претходното соопштение на таа агенција дека расходуван сателит од 300 килограми ќе влезе во атмосферата во четврток наутро, пишува Ројтерс.

Украинските воздухопловни сили објавија дека за светлината би можел да биде одговорен сателит или метеорит.

„Активирана е тревогата за воздушен напад, но противвоздушната одбрана не се активираше“, кажа началникот на киевската воена управа Сергеј Попко.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ