вторник, 21 мај 2024

Министерот во заминување го разреши директорот на Токсикологија, не и економската директорка која не знае македонски јазик

Министерот за здравство во заминување, Илир Демири го разреши директорот на Токсикологија, д-р Данил Петровски, но не и економската директорка, Албанката Бесија Иљази која не знае македонски јазик, не е редовна на работа и против која неодамна протестираа лекарите од оваа клиника, меѓу кои и со звање професор и примариус. Демири ја оствари својата закана дадена пред да завршат изборите и Токсикологија ја остава во несредена состојба.

Објавено на

часот

Сподели

Веста за разрешувањето на директорот Петровски ја објави Слободен печат.

„Минатата ноќ бев на дежурство и во 2 часот по полноќ дојде да ме провери еден новинар зошто сум бил на работа кога сум зел одмор. Меѓутоа, јас за потребите на клиниката имам законско право да дојдам на работа на дежурство, дури и ако сум на одмор, бидејќи нема доволно доктори“, изјави Петровски.

Неодамна имаше хаварија во клиниката поплава од пукната цевка за парно греење, по што министерот во заминување Демири најави одговорност, но не и за економската директорка иако таа клиниката ја имаше оставено без осигурување, но и без биолог.

Поради лошите состојби и нестручноста на економската директорка протестна прес-конференција одржаа минатиот месец лекари од клиниката, а познатиот лекар проф. д-р Нико Беќаровски најави заминување.

МКД.мк беше првиот медиум кој објави какви се состојбите откако за економска директорка беше назначена Иљази која не знае македонски јазик, не доаѓа редовно на работа и со нејзиното работење беа создадени проблеми во функционирањето на Токсикологија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ